Kremacja - Memento Mori Warszawa

Memento Mori z Warszawy dokonuje kremacji zwłok przy użyciu najnowszego pieca kremacyjnego z zachowaniem wszystkich norm prawnych i etycznych.

Po wykonanej usłudze kremacji zwłok, otrzymują Państwo od Zakładu certyfikat kremacji, niezbędny do załatwienia wszystkich formalności cmentarnych.
Memento Mori Warszawa do każdego pochówku podchodzi indywidualnie oraz z wielkim zaangażowaniem. Ważne jest dla nas, aby godnie i z należytym szacunkiem pochować zmarłą osobę. Pomagamy załatwić wszystkie formalności związane z cmentarzem oraz zasiłkiem pogrzebowym.
W przypadku pytań jesteśmy do dyspozycji całodobowo pod telefonem lub w biurze od Pon-Pt: 9:00-18:00 przy ul. Nowogrodzkiej 51 (kaplica św. Barbary), Warszawa.

Kremacja zwłok jest jednym z rodzaju pochówku, polegającym na bezdymnym i bezzapachowym spopieleniu ciała. To jeden z najstarszych zwyczajów pogrzebowych, uznawany przez wiele religii i coraz powszechniejszy w Polsce.
Na Świecie kremacja zwłok jest bardzo popularna. W Japonii spopiela się 94% zmarłych, w Czechach 80%, w Skandynawii 70% a w Europie Zachodniej około 50%.
Najnowsze badanie wykazały, że w Polsce około 40% ankietowanych nie widzi nic niewłaściwego w spopielaniu osób zmarłych. Pierwsze Europejskie krematorium zostało uruchomione w 1873 w Mediolanie, a w 1963 roku Kościół dopuścił możliwość kremacji jako zgodny z religią katolicką. Nowy Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku podtrzymuje postanowienia z 1963 roku. Mniej więcej w tym samym czasie powstały pierwsze krematoria w Stanach Zjednoczonych.
W Polsce spopielanie zwłok na większa skale pojawiło się stosunkowo niedawno. Najpierw sprzeciwiał się temu Kościół, następnie złe skojarzenia z paleniem ludzi w obozowych krematoriach podczas Drugiej Wojny Światowej.

kremacja zwłok

Przygotowanie ciała do kremacji

Przygotowanie ciała do kremacji odbywa się podobnie jak w przypadku pochówku tradycyjnego.
Przed kremacją zwłok rodzina ma możliwość pożegnania się w Sali Pożegnań z osobą zmarłą oraz uczestniczenia w momencie wprowadzania trumny do komory spopielenia. Kremacja odbywa się w trumnie drewnianej lub ekologicznej tekturowej w temperaturze około 1200 stopni Celsjusza, przez około 2 godziny. Następnie składa się prochy do urny i przekazuje rodzinie zmarłego lub zakładowi pogrzebowemu wraz ze Świadectwem Kremacji.
Urny z prochami mogą być pochowane do grobów ziemnych lub murowanych tradycyjnych jaki i urnowych, w specjalnej ścianie z niszami zwanej Kolumbarium lub dochowane do grobów istniejących w Rodzinie za zgodą Dysponenta. Głównymi zaletami kremacji są względy higieniczne, ekologiczne oraz ekonomiczne, jak również oszczędność miejsca w porównaniu z trumną.

kremacja w Warszawie

Sale pożegnań

Na Cmentarzu Komunalnym Północnym i Południowym spopielarnie działają od 1997 roku w systemie pracy ciągłej we wszystkie robocze dni tygodnia, co pozwala wykonać zlecone kremacje na bieżąco bez czasu oczekiwania. Cmentarze dysponują salami pożegnań umożliwiając rodzinom uczestniczenie w pożegnaniu zmarłego przed momentem rozpoczęcia kremacji. Świadczą usługi kremacyjne z zachowaniem najwyższych standardów. Nie stosują żadnych sposobów przyśpieszania kremacji. Urna z prochami zmarłego wraz z oryginałem protokołu spopielenia przekazywane są zlecającemu kremację (rodzinie lub zakładowi pogrzebowemu).
W Warszawie zachęcamy do skorzystania z Naszej sali pożegnań znajdującej się w niewielkiej odległości od Zakładu Medycyny Sądowej oraz w ścisłym centrum Warszawy (ul. Nowogrodzka 51, kaplica św. Barbary). Kaplica Domu Pogrzebowego Memento Mori to miejsce gdzie rodzina i przyjaciele mogą w skupieniu pożegnać ukochaną osobę lub dokonać krótkiej identyfikacji przed poddaniem jej kremacji. Na życzenie rodziny lub bliskich w pożegnaniu może uczestniczyć kapłan lub mistrz ceremonii. W każdym przypadku pożegnanie może odbyć się w zupełnej ciszy, przy modlitwie lub zostać wzbogacone o ulubioną muzykę Zmarłego lub rodziny.